close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 stycznia 2019

  Konsulat Generalny RP w Montrealu gościł profesora Marka Kornata z wykładem na temat zmieniającego się podejścia do tzw. „sprawy polskiej” w czasie I Wojny Światowej.

  W swojej prezentacji prelegent omówił stanowiska poszczególnych państw zaangażowanych w konflikt do kwestii odtworzenia państwa polskiego, w tym w szczególności państw uczestniczących w rozbiorach Polski w XVIII w., a także przedstawił działania dyplomacji na rzecz odrodzenia Polski.

   

  Dziękujemy profesorowi Kornatowi za ciekawy wykład.

   

  * * *

   

  Profesor Marek Kornat jest polskim historykiem i sowietologiem, specjalizującym się w historii najnowszej. Zajmuje się m.in. historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XIX i XX w., polską polityką zagraniczną w latach 1918-1945, dziejami polskiej i zachodniej myśli sowietologicznej, a także dziejami polskiej historiografii. Kieruje Zakładem Historii XX w. w Instytucie Historii PAN, jest profesorem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jest autorem siedmiu monografii, redaktorem (bądź współredaktorem) kilku prac zbiorowych i wydawnictw źródłowych oraz ponad dwustu artykułów naukowych i około trzydziestu recenzji. Jest też laureatem wielu nagród państwowych, wybitnym znawcą historii polskiej dyplomacji. 

   

  Przyjazd profesora do Montrealu jest efektem współpracy Konsulatów Generalnych RP w Toronto i Montrealu, Katedry Polonistyki na Uniwersytecie w Toronto oraz Fundacji im. Adama Mickiewicza w Kanadzie.

  001
  002
  003
  004

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: