close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2016

  Socjolog i kulturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członek Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Jan Sowa, wygłosił na Uniwersytecie McGill w Montrealu wykład „From 1956 to 1980. Solidarity as an autonomous workers’ self-organization”.

  Prezentując genezę Polskiego Czerwca 1956 r. i jego wpływ na Węgierski Październik 1956, przedstawił przyczyny kolejnych protestów robotniczych w kraju w okresie 1956-1989, aż do narodzin Solidarności i zmiany systemu w Polsce oraz w krajach Europy Centralnej w latach 1989-1990.

   

  Na Uniwersytecie Montrealskim odbył się 1 listopada drugi wykład dr Sowy na temat aktualnej sytuacji w UE oraz rzeczywistych i pozornych podziałach wśród państw wspólnoty europejskiej. Wychodząc od historii Europy na przestrzeni wieków, wskazał na liczne uwarunkowania innego spojrzenia na niektóre kwestie europejskiego sąsiedztwa i niektórych priorytetów między poszczególnymi państwami w Europie oraz na możliwości ich współpracy, mimo rozbieżności wizji  kształtowania organizacji współpracy wzajemnej i niektórych celów w bliższej i dalszej perspektywie.

   

  Obydwa wykłady zostały zorganizowane przez Polski Instytut Naukowy w Kanadzie, przy współpracy Ambasady RP w Ottawie oraz Wydziału Historii Uniwersytetu McGill i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich Uniwersytetu Montrealskiego.  

  Publicznosc podczas konferencji
  Wykład dr J

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: