close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2016

  Uroczyste obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej oddział Quebec, odbyły się w Montrealu w dniu 6 listopada 2016 roku, w polskiej Misji św. Wojciecha i św. Maksymiliana. W mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny wzięły udział liczne organizacje polonijne oraz ich poczty sztandarowe, a także uczniowie polskich szkół, zuchy i harcerze oraz miejscowa Polonia.

  W mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny wzięły udział liczne organizacje polonijne oraz ich poczty sztandarowe, a także uczniowie polskich szkół, zuchy i harcerze oraz miejscowa Polonia.

   

  Po uroczystościach religijnych Polonia montrealska uczestniczyła w akademii, zorganizowanej przez uczniów szkoły im. Jana Pawła II, którzy odwołując się do dzieł literackich i historycznych przedstawili  najważniejsze okresy walk o wyzwolenie i niepodległość Polski. W swoim wystąpieniu I radca Ambasady Zbigniew Chmura przedstawił ówczesną sytuację polityczną pod koniec I wojny światowej oraz zabiegi dyplomatyczne  przedstawicieli polskich elit, które doprowadziły do uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. - Niepodległość, a także suwerenność i wolność nie jest dana raz na zawsze, jak przypomina nam często nasza własna historia. Trzeba się o nią starać – po to, żeby o nią nie walczyć. Tak jak musiały walczyć pokolenia naszych przodków przez 123 lata, kiedy Polska niepodległości nie miała – zaznaczył.

   

  Podkreślając znaczenie Święta Niepodległości dla Polski i Polonii w swoich przemówieniach proboszcz Misji
  o. Piotr oraz Prezes Kongres Polonii Kanadyjskiej oddziału Quebec Edward Śliz wskazywali na wartość zgody narodowej i porozumienia oraz na polskie tradycje patriotyczne i  długą walkę o wyzwolenie spod zaborów, które przyniosły wolność kraju w 1918 roku. Uroczystość Święta Niepodległości uświetnił występ zespołu tanecznego Akademii Białego Orła z Montrealu i jego pokazy tańców z lat 20. i 30. XX w. 

  Przemówienie Prezesa KPK Quebec E
  przemówienie w Montrealu
  Publicznosc
  Uroczystosci w Misji Polskiej
  Uroczystości rocznicowe w Polskiej Misji Sw
  Występ uczniów szkoły im JP II w Montealu
  Zespół Akademii Orła Białego w Montrealu

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: